2018 yılı itibarıyla Beyoğlu’nu daha çok konuşacağız

Beyoğlu’nun 2018 yılında daha çok konuşulacağını belirten Başkan Demircan, “Atatürk Kültür Merkezi’nden Narmanlı Han’a, Maksim Sahnesi’nden Alkazar Sineması’na ve İstiklal Caddesi’ne kadar büyük işler bitecek.” dedi.

2018 yılı itibarıyla Beyoğlu’nu daha çok konuşacağız
Bu içerik 179 kez okundu.

İstanbul’un dünyaya açılan kapısı Beyoğlu son yıllarda büyük bir dönüşüm ve gelişime sahne oluyor. Zaman içinde değerini yitirmiş, kaderine terk edilmiş, harabe olmaya yüz tutmuş mekanlarda yapılan restorasyon çalınmalarının ardından bugün tasarım ofisleri, sanat galerileri, restoranlar, eğlence mekanları, teknoloji firmaları ekonomi üretiyor, iş üretiyor, refah üretiyor. Beyoğlu’nun cazibesinin daha da artacağını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu’nda yapılan yatırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

BEYOĞLU’NUN CAZİBESİ ARTIYOR’ 

Başkan Demircan çalışmaların hızlandığını ve yeni seneyle birlikte birçok yapının artık kullanılabilir olacağını belirterek “2018 yılı itibarıyla Beyoğlu’nu daha çok konuşacağız. Atatürk Kültür Merkezi’nden Narmanlı Han’a, Maksim Sahnesi’nden Alkazar Sineması’na ve İstiklal Caddesi’ne kadar büyük işler bitecek. Bunlara Dolapdere’deki yatırımları da eklediğimizde Beyoğlu’nun cazibesi daha da artacak” dedi. 

HER GÜN 2 MİLYON KİŞİ GELİYOR 

Beyoğlu’nun her zaman cazibe merkezi halinde olduğunu da söyleyen Başkan Demircan, “Şimdi ‘İstiklal’de bir işyerim olsun’ hayalini yeni yatırımcılar da fazlasıyla kurmaya başladı. Yeni açtığımız Yapı Kredi Kültür Merkezi inanılmaz güzel oldu. Emek Sineması, Madam Tussaud Müzesi derken 2 milyon kişi her gün Beyoğlu’na geliyor. Beyoğlu rakipsizdir. 46 bin turist her gün Beyoğlu otellerinde konaklıyor. Yüzlerce kültür ve sanat merkezi, her gün yüz binlerce ziyaretçi alıyor. Beyoğlu’na yatırımda yarışan girişimcilerimiz var. Saymakla bitmez. Bu gerçek tartışma götürmeyecek kadar açıktır, gören gözlerin ortak kabulüdür. Bu cümleyi kurmak cesaret ister. Bu cesareti veren rakamlar var. Beyoğlu’nun konaklama kapasitesi 2004 yılında 6 binken, bugün 46 bin yatağa ulaştık.” 

TRAMVAY ŞUBATA HAZIR 

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan tarihi nostaljik tramvay hattının yenileme çalışmalarına da değinen Başkan Demircan, “Konu sosyal medyada çok çarpıtıldı. İstiklal Caddesi’ndeki ticari hayat birken, şimdi 50 oldu. Caddenin altyapısı 1900’lerin başında yapılmıştı. Yetersiz kalınca Büyükşehir Belediyemize rica ettik. Bu inşaatın uzaması altyapı çalışmasıydı. Altyapı tamam. Üst tarafı süslemeye geçiyoruz. Şubat itibarıyla tramvaya hep birlikte bineceğiz” 

ASMALIMESCİT HAREKETLENECEK’ 

Başkan Demircan Beyoğlu’nun çok karizmatik bir yer olduğunu da ifade ederek, “Geçmişte binaları insanlar el işçiliğiyle, göz nuruyla yapmış. Camiler, kiliseler, sinagoglar, konsolosluklar... O nedenle Türkiye’deki herkes Beyoğlu’nda evinde hissediyor kendini. Yeni seneyle birlikte bitecek inşaat ve yapılardan sonra Asmalımescit dahil birçok yer yeniden hareketlenerek kullanılabilir hale gelecek.”şeklinde konuştu.