Abdulhamit Han’ ın siyasi liderliği bu günümüze de ışık tutuyor

Yıldız Sarayı Vakfı tarafından düzenlenen “Çağını Aşan Sultan II. Abdülhamid Han" konulu panele konuşmacı olarak katılan Başkan Demircan, “Sultan Abdulhamit Han çağları aşan bir padişah. Liderliği o gün başlattı, siyasi liderliği bu günümüze de ışık tutuyor.” dedi.

Abdulhamit Han’ ın siyasi liderliği bu günümüze de ışık tutuyor
Bu içerik 201 kez okundu.

Yıldız Sarayı Vakfı tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen “Çağını Aşan Sultan II. Abdülhamid Han" konulu panelin konuğu Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, oldu. Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı Zeynep Karahan Uslu moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde öğrencilere “Kalkınma ve Birlik Fikrinin Öncüsü Olarak Sultan II. Abdülhamid Han"ı anlatan Başkan Demircan, daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

ŞANLIURFA KADİM BİR KENT OLMASI YÖNÜYLE BEYOĞLU’NA BENZİYOR

Şanlıurfa ve Beyoğlu’nun içinde barındırdıkları mozaik bakımından birbirlerine benzediğini dile getiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan “Şanlıurfa’da olmaktan dolayı çok mutluyum. Peygamberler şehri Urfa, farklı kültürler, farklı dinler, bir dünya mozaiği. Altıyla, üstüyle binlerce yıllık tarihi bu güne ulaştıran önemli, kadim bir kent. Bu yönüyle de bakıldığında İstanbul’da Beyoğlu’na da benziyor. Burada olmaktan bu anlamda son derece mutluyum.” dedi.

SULTAN ABDULHAMİT HAN’IN ÇAĞLARI AŞAN BİR PADİŞAH

Sultan Abdulhamit Han’ın çağları aşan bir padişah olduğunu da ifade eden Başkan Demircan,“Kendi döneminde aradan yüz yıl da geçmiş olsa coğrafyadaki sorunlar aynı ve çözümleri yine Sultan Abdulhamit Han’ın ortaya koyduğu çözümlerle paralel gidiyor. Dolayısıyla kendisini yeni ve diri tutuyor. Liderliği o gün başlattı, siyasi liderliği bu günümüze de ışık tutuyor. Ben de 20 yıl önce bu konuda çalışmalar yapmıştım. Çalışmalarımızı bugün de yenilemeye gayret ettik. ”şeklinde konuştu.

Başkan Demircan panel sonrası "II. Abdulhamit Döneminde Osmanlı Hilafetine Aykırı Bakışlar" isimli kitabını imzaladı.