Akm daha fonksiyonel bir kültür merkezi olarak hizmete girecek

Yeni AKM projesine yönelik çalışmalar sürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Demircan, “Yeni AKM çok daha kullanışlı, çok daha büyük, çok daha fonksiyonel bir kültür merkezi olarak hizmete girecek.” dedi.

Akm daha fonksiyonel bir kültür merkezi olarak hizmete girecek
Bu içerik 123 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un katılımıyla 6 Kasım 2017'de Haliç Kongre Merkezi'nde tanıtılan Yeni AKM projesine yönelik çalışmalar sürüyor. Mimar Murat Tabanlıoğlu'nun hazırladığı projenin ilk aşaması olan yıkım çalışması, hızla devam ediyor. AKM'nin Taksim Meydanı tarafında iş makineleri bir yandan yıkıma devam ederken, bir yandan da hafriyatı kaldırılıyor. Yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, eski binanın yıkım çalışmasının gelecek ay tamamlanacağını bildirdi.

BEYOĞLU İÇİN ÇOK ARZU EDİLEN BİR DURUM

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, devam eden çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Yeni AKM projesine başlanmasının herkesi çok mutlu ettiğini belirterek “AKM binasının Taksim ve Beyoğlu için yeniden faaliyete geçmesi çok arzu edilen bir durum. Sonuçta işlem başladı. Yıkım çalışması da itinayla yapılıyor. Çünkü asbest denen maddenin bu binada var olduğu düşünülerek, 180 nokta dikkate alınarak özel söküm ekipleriyle yıkım oluyor.'' diye konuştu.

DAHA KULLANIŞLI BİR KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMETE GİRECEK

Demircan, 40 bin metrekareye yakın alanda yıkım çalışmalarının sürdüğünü de dile getirerek, ''AKM'de yıkım çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor. Önümüzdeki bir ay içerisinde burada yıkım tamamen bitmiş olacak. Yeni yapılacak yapı mevcut yapıya göre dışarıdan aynı gibi görünse de aşağıdaki otoparkları ve yeni alanları, arkada kalan boş alanların değerlendirilmesiyle bu yapıya göre çok daha kullanışlı, çok daha büyük, çok daha fonksiyonel bir kültür merkezi olarak hizmete girecek. Sadece Beyoğlu ve İstanbul'a değil Türkiye'ye örnek bir opera binası burada olacak. Çok mutluyuz ve bekliyoruz. Beyoğlu kültür ve sanatın merkezidir. Buranın amiral gemisi de Atatürk Kültür Merkezi olacak. Kısa zamanda netice alacağımızı biliyoruz. AKM binasının bitmesini dört gözle bekliyoruz.' 'ifadelerini kullandı.

GURUR DUYULACAK BİR İŞ GELİYOR

Yeni AKM'nin içerik olarak genişleyeceğini belirten Demircan, ''Teknolojisi yenilenmiş, sanat yapmaya uygun, kulağa ve göze hitap eden, büyüklüğüyle, sesiyle... Opera binası denince sıradan bir binadan söz etmiyoruz. Bu bina bunların hepsi dikkate alınarak yapılıyor. Projenin mimarı zaten bu konuda oldukça uzman bir kişi. Hem mimari, hem kültür sanat, hem de fonksiyonları acısından gurur duyacağımız iyi bir yapı geliyor. Sonuç itibariyle iyi bir iş çıkacağına eminiz. Zaten projelerden bunu görüyoruz.'' şeklinde konuştu.