Beyoğlu' nda çok güzel restorasyon çalışmaları yapılıyor

Yapılan restorasyon çalışmasının ardından yeniden ibadete açılan tarihi Molla Çelebi Cami’nin açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beyoğlu’nda çok güzel restorasyon çalışmaları yapılıyor. Birçok camimiz restore edildi, her biri yapıldıkça İstanbul’un güzellikleri ortaya çıkıyor. Bu güzellikleri hep birlikte yaşıyoruz.” dedi.

Beyoğlu' nda çok güzel restorasyon çalışmaları yapılıyor
Bu içerik 283 kez okundu.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Bursa ve İstanbul kadılığı yapmış Mehmet Vusuli Efendi tarafından Beyoğlu Fındıklı Meclisi Mebusan Caddesi üzerinde Mimar Sinan’a yaptırılan Molla Çelebi Camii yeniden ibadete açıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2 buçuk yıl süren restorasyonun ardından caminin ibadete açılışı törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.

İSTANBUL’UN GÜZELLİKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR

Açılışa katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu’nda çok güzel restorasyon çalışmalarına imza atıldığını belirterek, “Vakıflar Bölge Müdürlüğü’müzü tebrik ediyoruz. Allah razı olsun. İyi ki varlar. Birçok camimiz restore edildi, her biri yapıldıkça İstanbul’un güzellikleri ortaya çıkıyor. Bu güzellikleri hep birlikte yaşıyoruz. Ben tekrar tekrar emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyorum ve tabi yapılacak başka işlerde var onları da tamamlamayı cenab-ı Allah bizlere nasip etsin. Hepinize hayırlı bayramlar diliyorum’’ dedi.

ECDAT YADİGARI ESERLERİ GELECEĞE TAŞIYORUZ

Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1’nci Bölge Müdürü Mürsel Sarı da, "Vakıflar Genel Müdürlüğü yaklaşık 15 yıldır, ülkenin her tarafında ve İstanbul’da ecdat yadigarı eserleri onarmaya çalışıyor ve geleceğe taşıyor. Bugün Allah’a çok şükür Molla Çelebi Caminin açılışındayız. Toplamda da Molla Çelebi camisi için harcadığımız para yaklaşık 3 buçuk milyon TL civarındadır’’ ifadelerini kullandı.

DUALARLA İBADETE AÇILDI

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz ise, Bu mabette işte ebediyeti sembolize eden, zarif ve estetik duruşuyla ahireti ve Mimar Sinan’ı, ecdadı hatırlatıyor. Allah onları şad etsin" şeklinde konuştu. Daha sonra müftünün duasıyla kurdele kesme töreni gerçekleşti.