Beyoğlu ve İstanbul bize hep Ara Güler'i hatırlatacak

Geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitiren usta fotoğrafçı Ara Güler, Beyoğlu’nda düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törende konuşan Başkan Demircan, “Her biri bir kitap olan fotoğrafları; insan yüzleri, toplum manzaraları, vapur sesleri, Boğaz, çay, simit ve martılar, Beyoğlu ve İstanbul bize hep Ara Güler’i hatırlatacak.” dedi.

Beyoğlu ve İstanbul bize hep Ara Güler'i hatırlatacak
Bu içerik 50 kez okundu.

İstanbul’da 17 Ekim’de geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitiren usta fotoğrafçı Ara Güler için Beyoğlu’nda tören düzenlendi. Galatasaray Meydanında düzenlenen tören Ara Güler’in naaşının getirilmesiyle başladı. Yakınlarının usta fotoğrafçı ile ilgili anılarını anlattığı törende, Cihat Aşkın, Ertan Tekin ve koro, Ara Güler’in sevdiği şarkıları seslendirdi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törene; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Milletvekili Hasan Turan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Garo Paylan, Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Vekili Aram Ateşyan da törene katıldı.

BEYOĞLU'NUN, İSTANBUL'UN, TÜRKİYE'NİN BAŞI SAĞ OLSUN

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan törende yaptığı konuşmasında, Beyoğlu’nun ve İstanbul’un bizlere her zaman Ara Güler’i hatırlatacağını belirterek, “Beyoğlu'nun sokakları, caddeleri, cepheleri hikayeler yurdudur. Ara Güler'in hikayesi bu hikayelerin en güzellerinden biri olacak ve sonsuza kadar okunacak. Her biri bir kitap olan fotoğrafları; insan yüzleri, toplum manzaraları, vapur sesleri, Boğaz, çay, simit ve martılar, Beyoğlu ve İstanbul bize hep Ara Güler’i hatırlatacak. Adı yücelerde, ayakları hep topraktaydı. Ötekisi yoktu. Kendisiyle, çevresiyle ve dünya ile barışıktı. Büyük adamdı, iyi adamdı. Nur içinde yatsın. Beyoğlu'nun, İstanbul'un, Türkiye'nin başı sağ olsun.” dedi.

BİZLERE HUZUR DOLU GÜLÜMSEMESİNİ MİRAS BIRAKMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Ara Güler, tarihi belge niteliği taşıyan fotoğraflarıyla bizlere 70 yıllık arşivini ve huzur dolu gülümsemesini miras bırakmıştır. Duayen sanatçımızı daima güler yüzüyle, saygıyla hatırlayacağız. Alçakgönüllü kişiliğiyle, kendisini sanatçı olarak değil, foto-muhabiri olarak tanımlamayı seçti. Ama elbette çok sayıda fotoğraf sanatçısına ilham kaynağı olmuş, büyük bir sanatçıydı. Dünyaca ünlü pek çok ismi fotoğraflarıyla ölümsüzleştirmişti.” ifadelerini kullandı. Usta fotoğrafçı, düzenlenen törenin ardından Şişli Ermeni mezarlığında toprağa verilecek.