Beyoğlu'nda yaşayan vatandaşları memleketlerinde ziyaret ediyoruz

Rize’nin Sütlüce köyünde düzenlenen 8’inci Geleneksel Sütlüce Festivali’ne katılan Başkan Demircan, “Beyoğlu’nda yaşayan, Anadolu’dan gelmiş, göç etmiş insanları köylerinde bulmanın da ayrı bir iletişimi var. Onları mekanlarında ziyaret etmek de çok anlamlı. Bu çerçevede Rize’deyiz.” dedi.

Beyoğlu'nda yaşayan vatandaşları memleketlerinde ziyaret ediyoruz
Bu içerik 89 kez okundu.

Rize’nin Sütlüce köyünde düzenlenen 8’inci Geleneksel Sütlüce Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Karadeniz’in en meşhur lezzetlerinin görücüye çıktığı festivale; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Kasımpaşa Kulüp Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, STK Başkanları ve Dernek üyeleri’nin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Hemşerileri tarafından sevgi gösterileriyle karşılaşan Başkan Demircan, köylüleriyle selamlaşarak sohbet etti. Festivalde Demircan’a Rize İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından plaket takdim edildi.

“RİZE’Yİ MUTLAKA BİR GÖRÜN” ÇAĞRISI

Festivalde yaptığı konuşmada Rize’yi tüm Türkiye’nin görmesi gerektiğini ifade eden Başkan Demircan, “Atalarımız, büyüklerimiz, dedelerimiz onlarca yıl evvel buradan çıkıp İstanbul’a gelmişler, Kasımpaşa’ya yerleşmişler. Ben üçüncü kuşağım. Orada doğdum, orada büyüdüm. Ama insan sonuçta İbni Haldun’un dediği gibi coğrafya kader. Doğduğumuz yerin de karakterini taşıyoruz. Senede bir kez olsun burada bu etkinliklere katılmaktan çok mutlu oluyoruz. Beyoğlu’nda yaşayan, Anadolu’dan gelmiş, göç etmiş insanları köylerinde bulmanın da ayrı bir iletişimi var. Onları mekanlarında ziyaret etmek de çok anlamlı. Bu çerçevede Rize’deyiz. Bütün Türkiye’deki vatandaşlarımıza “Rize’yi mutlaka bir görün” çağrısını da yapmak istiyorum” dedi.

KARADENİZ’İN EN MEŞHUR LEZZETLERİ VATANDAŞLARA İKRAM EDİLDİ

Konuşmaların ardından 8’inci Geleneksel Sütlüce Festivali’nde, köyün kadınlarının yaptığı yöresel yemekler vatandaşlara ikram edildi. Başkan Demircan, kendine ikram edilen Karadeniz lezzetlerini tattıktan sonra festival alanının yanında bulunan çay bahçesinde çay topladı. Çay tarlasının sahibi ise Başkan Demircan’a ideal çayın nasıl olması gerektiğini anlattı.