Donizetti evrensel bir mirastır

Beyoğlu Belediyesi ve Andante Dergisi işbirliğinde bu sene 7.si düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Rahmi M. Koç Müzesi'nde düzenlenen törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Donizetti Klasik Müzik Ödülleri, Klasik müzik alanında eserler veren, emek veren sanatçılarımıza şükranlarımızın bir ifadesidir.” dedi.

Donizetti evrensel bir mirastır
Bu içerik 431 kez okundu.

Beyoğlu Belediyesi ve Andante Dergisi işbirliği ile bu yıl yedincisi düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri, Rahmi M. Koç Müzesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Andante Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali’nin yanı sıra iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı. Toplam da 16 kategoride ödül dağıtılan törenin sunuculuğunu ünlü tiyatro sanatçısı Atılgan Gümüş yaptı. Törende, Mustafa Koç Anısına Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne layık görülen Ünlü besteci Muammer Sun’a ödülünü Başkan Demircan takdim etti.

DONİZETTİ, İMPARATORLUK KÜLTÜRÜMÜZE KLASİK MÜZİK ZEVKİNİ EKLEYEN KİŞİDİR

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, törende yaptığı konuşmasında, “7 yıl önce, Andante Dergisiyle yola çıktığımızda bu ödüllere, Donizetti Klasik Müzik Ödülleri ismini verdik. İyi ki bu ismi verdik. Donizetti Paşa, imparatorluk kültürümüze, Klasik müzik zevkini ekleyen kişidir. Sultan II. Mahmud’un teklifiyle İstanbul’a yerleşmiş ve İmparatorluğun Baş Ustakârı unvanıyla teveccüh görmüş, 28 yıl boyunca bu görevi icra etmiştir." dedi.

MEDENİYETİMİZ, KENDİSİNE HİZMET EDEN HERKESE VEFA GÖSTERİR

Başkan Demircan, “Donizetti bir İtalyan olduğu kadar, bir Osmanlıdır. Evrensel bir mirastır. İstanbul’dan, Beyoğlu’ndan, imparatorluktan aldığı ilhamı, ‘çok sesli’ sanat eserlerine dönüştürmüş; bir Beyoğlu sevdalısı olarak, ebedi uykusuna da Beyoğlu’nda dalmıştır. Ruhu şad olsun. Medeniyetimiz, kendisine hizmet eden herkese vefa gösterir. Bu ödüller, Donizetti Paşa’ya bir vefadır, hürmettir. Aynı zamanda, klasik müzik alanında eserler veren, emek veren sanatçılarımıza da şükranlarımızın bir ifadesidir.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN DEMİRCAN'A TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM

Andante dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali ise “Donizetti Klasik Müzik Ödülleri yolculuğunda her zaman destek veren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisi sanat ve sanatçının yanında olduğunu her fırsatta göstermektedir.” ifadelerini kullandı.