Dünyanın köprüsü Anadolu, köprünün başı da İstanbul’dur

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen “Dünyada neler oluyor?” konulu konferansta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Doğu ile Batı arasındaki en kestirme yol Anadolu topraklarıdır. Herkes köprünün üstünde olmak, köprünün başını tutmak istiyor. Dünyanın köprüsü Anadolu, köprünün başı da İstanbul’dur.” dedi.

Dünyanın köprüsü Anadolu, köprünün başı da İstanbul’dur
Bu içerik 220 kez okundu.

Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Akademisi 8. sertifika programının 4. Hafta eğitimleri tamamlandı. Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde gerçekleştirilen sertifika programında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, öğrencilere “Dünyada neler oluyor?” konulu konferans verdi. Başkan Demircan, yaklaşış bir saat süren dersin ardından öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

BU COĞRAFYADA ANCAK BİLEĞİNİZİN HAKKIYLA DURABİLİRSİNİZ

Türkiye’nin dünyanın tam orta noktasında bulunan bir ülke olduğunu belirten Başkan Demircan, “Doğu ile Batı arasındaki en kestirme yol Anadolu topraklarıdır. Onun için bu kadar İmparatorluklar, bu kadar kültürler Anadolu’ya tesadüfen gelmemiştir. Herkes köprünün üstünde olmak istiyor, köprünün başını tutmak istiyor. Bir devletsin, bir medeniyetsin eğer varlığını ortaya koymak, zengin olmak istiyorsan ne yapacaksın? Malın geçtiği yeri tutacaksın. Dünyanın köprüsü Anadolu, köprünün başı da İstanbul’dur. Onun için ben Beyoğlu’nu anlatırken; Beyoğlu’nu bir kervansaraya benzetiyorum. Tüm bunlara bakılınca bu memleketi ayakta tutmak kolay değil; Cesaret ister, kuvvet ister, bilek gücü ister. Onu da bizim ecdadımız bu topraklarda bin yıldır yapıyor. Bedel ödüyor, yoksa bu coğrafyada durmak asla mümkün değil.  Ancak bileğinizin hakkıyla durabilirsiniz.” dedi.

BÜYÜK BİR DEVLET OLABİLMEK İÇİN TİCARETİ KONTROL ETMEK GEREKİYOR

Başkan Demircan, “Dünya’da büyük bir devlet olabilmek için ticareti kontrol etmek gerekiyor. Şuandaki savaş da ‘yeni yolların hakimi kim olacak’ savaşı. Onun için bu ticaret yolunun üzerinde güçlü devlet istemiyorlar. Yeni dünyanın üretim ve tüketim dengesi doğuya doğru gidiyorsa, yeni ticaret yolları oluşuyorsa, ekonomi burada büyüyecekse, orada üretilen mallar buraya rahatlıkla gelip buradaki hizmet oraya gidecekse bu ticaret yollarının önemini daha da artırıyor. Onun için yeni yolları kendileri kontrol edip buradan güç devşirip küçük devletçikleri oraya baklava dilimi gibi bölüp oraları kontrol etmek, kendi para birimlerini ön planda tutarak para kazanmak ve sizin mutsuzluğunuz üzerine mutluluk kurmak istiyorlar. Afganistan’dan başlayarak Irak’ta, Suriye de ve Türkiye’de yapılmak istenen şeylerin özeti bu.” ifadelerini kullandı.