Gençlerin geleceği Beyoğlu' nda masaya yatırıldı

Aziz Sancar Vakfı tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kız Çocuklarının STEM’e Dahil Edilmesi” konulu konferansta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Gençlerimiz okurken aynı zamanda nasıl iş tecrübesi edinebilirler diye çok kafa yordum. 19 bin 500 esnafın olduğu Beyoğlu’nda hedef kitlede 15 bin öğrencimiz var. Demek ki her öğrenciyi bir yere yerleştirsek, daha lise döneminde onları iş hayatının içine çekmiş oluruz diye düşünüyorum” dedi.

Gençlerin geleceği Beyoğlu' nda masaya yatırıldı
Bu içerik 370 kez okundu.

Aziz Sancar Vakfı tarafından düzenlenen GIS Projesi 2017 Uluslararası STEM konferansı Beyoğlu’nda gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Grand Pera Emek Sineması’nda düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kız Çocuklarının STEM’e Dahil Edilmesi” konulu konferansa; Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve UNESCO Uluslararası Eğitim Direktörü Mmantsetsa Marope konuşmacı olarak katıldı.

SANCAR’IN BU ORGANİZASYONLARIN İÇERİSİNDE OLMASI TAKDİRE ŞAYANDIR

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Aziz Sançar dünya çapında önemli bir bilim insanıdır. Onun varlığı ve yaptıklarıyla Türk milleti olarak gurur duyuyoruz. İşin güzel tarafı da şu; doğduğu yaşadığı topraklardan dünyanın başka taraflarına gidip kendisini ispat etmiş ama toprağını, özünü hiç unutmamış. Bugün memleketine tekrar geri dönüp öğrenci olduğu dönemleri hatırlayarak bugünün Anadolu çocuklarına nasıl yardım edebilirim düşüncesiyle bu organizasyonların içerisinde olması takdire şayandır.” dedi.

GENÇLERİMİZ OKURKEN STAJ YAPARAK İŞ HAYATIYLA TANIŞMALI

Başkan Demircan, “Ben 13 yıldır Beyoğlu’nda belediye başkanlığı yapıyorum. Bizim 2004’te 82 bin çalışanımız vardı. Bugün 200 bin çalışanımız var. Yani Beyoğlu’nda 100 binden fazla istihdam oluşturmuşuz. 6 bin yataktan 45 bin yatağa geldik. Perakende sektöründe de 4 bin 500 esnafımız vardı, bugün 19 bin 500 esnafımız oldu. Bu süreçte gençlerimize iş bulmaya çalışıyoruz. Karşımıza çıkan temel sorun, kalifikasyonun yüksek kişi aranıyor olası. ‘Gençlerimiz, çocuklarımız okurken aynı zamanda nasıl iş tecrübesi edinebilirler’ diye çok kafa yordum. 19 bin 500 esnafın olduğu Beyoğlu’nda hedef kitlede 15 bin öğrencimiz var. Demek ki her öğrenciyi bir yere yerleştirsek, bu dört yıl boyunca alanlarına yoğunlaşsalar, daha lise döneminde gençlerimizi iş hayatının içine çekmiş oluruz diye düşünüyorum. Çünkü şehir hayatı sadece konaklamadan ibaret değil. Şehir hem eğitim, hem konaklama hem de geleceğimizi kazanacağımız bir mekandır.” ifadelerini kullandı.

KIZ ÇOCUKLARININ OKUMA ORANLARI YÜZDE 95’LERE ULAŞTI

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, Türkiye'de nüfusun yüzde 49.8'ini kadınların oluşturduğunu anımsatarak, “Kadınların eğitimde, iş hayatında ve diğer bütün alanlarda aktif olmadığı bir ülke, tek kanatlı bir kuş gibidir, tek motorlu bir uçak gibidir" dedi. Yapılan çalışmalara göre kadın istihdamının 10 puan artması halinde milli gelirin 3 puan arttığını da belirten Şimşek, okullaşmaya verdikleri önem sayesinde bugün kızlarda okullaşma oranının yüzde 95'lere kadar çıktığını söyledi. UNESCO Uluslararası Eğitim Direktörü Mmantsetsa Marope ise UNESCO'da hangi alanda olunursa olunsun kadın erkek eşitliğine inanıldığını belirtti.