Konuşmaya ve birbirimizi dinlemeye ihtiyacımız var

Beyoğlu’nda hizmete giren “Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı Kültür ve Sanat Evi”nin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Memleketimizin her zaman birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Onun için de konuşmaya ve bir birimizi dinlemeye ihtiyacımız var. Beyoğlu da bu iş için en uygun yerdir.” dedi.

Konuşmaya ve birbirimizi dinlemeye ihtiyacımız var
Bu içerik 237 kez okundu.

Asırlardır farklı kültürlerin buluşma noktası olan Beyoğlu’nda “Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı Kültür ve Sanat Evi” açıldı. İstiklal Caddesinde bulunan tarihi Suriye Pasajında hizmete giren vakfın açılışına; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Doğan, STK temsilcileri ve kültür sanat camiasından çok sayıda isim katıldı. Vakıf, insan odaklı projeler geliştirerek toplumun birlik ve beraberliğine katkı sunmayı hedefliyor.

KONUŞMAYA VE BİR BİRİMİZİ DİNLEMEYE İHTİYACIMIZ VAR

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, açılışta yaptığı konuşmasında “İçinde bulunduğumuz coğrafyada ecdadımız tüm dünyaya emsal olacak çok güzel bir düzen kurdu. Bu düzende her türden insanla, bütün farklılıklarımızla barış içerisinde yaşıyoruz. Bu işin en büyük felsefecisi ‘Ne olursan ol gel’ diyen Hz. Mevlana’dır. Memleketimizin her zaman birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Onun için de konuşmaya ve bir birimizi dinlemeye ihtiyacımız var. Beyoğlu da bu iş için en uygun yerdir.” ifadelerini kullandı.

ENERJİ DE, TİCARET DE, KÜLTÜRDE BURADAN GEÇİYOR

Başkan Demircan,”Dünyanın o kadar kıymetli coğrafyasında yaşıyoruz ki, coğrafyamız doğu ile batı arasında köprü vazifesi görüyor. Onun için ben Beyoğlu’nu, İstanbul’u ve Anadolu’yu büyük bir kervansaraya benzetiyorum. Bu nedenle binlerce yıldır herkes bu coğrafyaya sahip olmak istedi. Çünkü enerji de, ticaret de, kültürde buradan geçiyor. Buraya hakim olmak isteyenler fitne ve fesat çıkararak bu amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Onlara verilecek en güzel cevap bu vakıflardır.” dedi.

DÖRT İMPARATORLUĞA BAŞKENTLİK YAPMIŞ BİR YERDE YAŞIYORUZ

Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Doğan ise “İki kıtanın birleştiği, dört imparatorluğa başkentlik yapmış bir yerde yaşıyoruz. Doğu ile batının, gelenek ile modernin kesişme noktası olan Beyoğlu’nda kuruluşunu gerçekleştirmiş olduğumuz vakfımız faaliyetlerine başladı. Vakfımız bu 110 yıllık tarihi binada adına ve amacına uygun projeler gerçekleştirecek.” Şeklinde konuştu.