Sütlüce, kültür sanat ve edebiyatın yeşerdiği bir alan oldu

Beyoğlu’nda kitapseverlerle buluşturulan ‘Yasaklanmış Özgür Kitaplar Sergisi’nin açılışına katılan Başkan Demircan, “Beyoğlu'nda yeni trendlerin oluştuğu bir mekanımız var. Sütlüce kültür, sanat, edebiyat gibi bu özel kavramların kendi çevresinde yeşerdiği bir alan oldu.” dedi.

Sütlüce, kültür sanat ve edebiyatın yeşerdiği bir alan oldu
Bu içerik 190 kez okundu.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yasaklanmış kitapların yer aldığı "Yasaklanmış Özgür Kitaplar Sergisi" Beyoğlu’nda açıldı.Mecra Kültür ve Düşünce Derneği tarafından Sütlüce'deki Mecra Kafe'de vatandaşların beğenisine sunulan sergi ilk gününde yoğun ilgi gördü. Serginin açılışına;Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, eski AK Parti İstanbul Milletvekili yazar Hüseyin Besli, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ahmet Hamdi Çamlı ve Hasan Turan, Beyoğlu Kaymakamı Savaş Ünlü, Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Tahmaz’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.24 kitaptan oluşan sergi,31 Ocak'a kadar ziyaret edilebilecek.

BEYOĞLU'NDA YENİ TRENDLERİN OLUŞTUĞU BİR MEKANIMIZ VAR

Etkinliğe katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Beyoğlu'nun kültür ve sanatın merkezi olduğunu belirterek, “Beyoğlu'nda yeni trendlerin oluştuğu bir mekanımız var. Haliç, Sütlüce gibi. Burada üniversiteler var ve bu üniversitelerin ruhuna uygun yeni müesseselerimiz açılıyor. Kafe Mecra da burada gençlerin buluşma noktalarından birisi. Sütlüce kültür, sanat, edebiyat gibi bu özel kavramların kendi çevresinde yeşerdiği bir alan oldu. Sürekli bu etkinlikleri yapıyor. Bugün de bir başka etkinlikle gündemimizde. Beyoğlu'nun belediye başkanı olarak ben sahaya, özellikle yeni gelişmekte olan bölgemizde üniversitelerle eğitim hayatının, kültürle birlikte sivil bir alanda kendisini yeşertmiş olmasından mutluluk duyuyorum." dedi.

GELECEĞE DAİR TASAVVURLAR KURMAMIZ İÇİN KİTAPLARA İHTİYACIMIZ VARDIR

Sergi sonrası gerçekleştirilen söyleşide konuşmacı olarak yer alan, eski AK Parti İstanbul Milletvekili, yazar ve psikolog Hüseyin Besli ise kitapların insan hayatı için çok önemli olduğunun altını çizerek, “Bilgilerin nesilden nesile aktarılması konusunda şifahi kültür dediğimiz gelenek de mevcuttur, ancak şifahi kültür bir belge, bir kanıt olma özelliği taşımaz. Çünkü şifahi kültürde aktarılırken bir değişikliğe uğraması, saptırılması mümkündür. Biz belge, kanıt dediğimizde mutlaka yazılı bir şeye müracaat ederiz. O yazılı şey de kitap şeklinde önümüzde durur. Yani bizim geçmişimizle bağımızı kurmamız için, geleceğe dair tasavvurlar kurmamız için mutlaka kitaplara ihtiyacımız vardır." diye konuştu.