Ahmet Misbah Demircan
Ahmet Misbah Demircan
Expand
Ahmet Misbah DEMİRCAN
HAKKIMDA

Beyoğlu Eski Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nun eski ailelerinden olan Demircan ailesine mensuptur. 1967 yılında Kasımpaşa'da doğmuştur ve halen bu semtte ikamet etmektedir. Sekiz kardeşi vardır. Aslen Rize ilinin Sütlüce köyündendir.

İlköğrenimini Piyalepaşa İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde eğitimine devam etti. 1992 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkilerBölümü’nde tamamladı. Bunun yanında Tunus ve İngiltere’de de lisan kurslarına devam etti.

Profesyonel iş yaşamına turizm sektöründe başladı ve pek çok farklı ülkede iş deneyimini artırdı. Dünya’dan Türkiye’yi, Türkiye’den Dünya’yı analiz eden bir perspektif geliştirdi. Turizmin çeşitli alanlarında tecrübe kazandıktan sonra aynı sektörde faaliyet gösteren özel bir şirkette yönetici oldu. Genel Müdürlüğü sırasında, aynı amaç etrafında birleşerek sistem kurma, teknolojinin olanaklarını özel yazılımlarla şirket yönetimine adapte etme ve sonuç odaklı çalışma disiplinini uygulama fırsatı buldu. Sektörün önemli gereklerinden olan “kişi odaklı hizmet ve kişisel memnuniyet” e yönelik çalışmalar yürüttü. Bu deneyimler, siyasi hayatında da projelerine ışık tuttu.

Siyasal ve Sosyal Faaliyetleri

Aktif politikaya, 2001 yılında AK Parti’nin kuruluşuyla adım attı. AK Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı olarak başladığı siyasi yaşamını, aynı partide İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Merkez Turizm Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak sürdürdü. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden 16. sıra milletvekili adayı oldu.

28 Mart 2004 yerel seçimlerde AK Parti tarafından Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi ve seçimleri kazanarak Beyoğlu Belediye Başkanı olarak göreve başladı.

Gençlik yıllarından itibaren sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak yer aldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) görevler üstlendi.

Belediye Başkanlığı’nın birinci döneminde; gerçekleştirdiği ilk projelerden birisi Beyoğlu’nda faaliyet gösteren 185 sivil toplum kuruluşunu aktif olarak yönetime katmak amacıyla Yerel Sivil Güçbirliği Merkezi’ni kurmak oldu. Bu sayede değişik kesimlerin fikir ve deneyimlerinden yararlanma, Beyoğlu’nun birikimlerini harekete geçirme ve sivil toplum kuruluşlarının projelere dâhil edilmesini sağlayarak yapılan çalışmaların daha geniş bir mutabakat ile uygulanmasına öncülük etti. Yerel Sivil Güçbirliği Merkezinde üretilen pek çok projeyi paydaş sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde gerçekleştirdi.

Eserleri ve Projeleri

Gerçekleştirdiği projelerle, klasik belediyecilik anlayışının dışında özgün projelere imza attı. Beyoğlu’nun ana endüstrisi olan kültür-sanat ve turizm alanlarında gençlere vizyon kazandırmak ve insan kaynaklarını ilçenin vizyonuna uygun yönlendirmek amacıyla Kefken’de 40 dönümlük orman arazisinde yer alan “Kefken Çevre ve Yaz Kampı”nı Beyoğlu Belediyesine kazandırdı. 12 yılda 60 bin öğrencinin, 30? ülkeden 1350 yabancı öğrencinin katıldığı 1 haftalık kamp sayesinde, Beyoğlu’nda öğrenim gören gençlerin kişisel gelişim, tiyatro, müzik, folklor, resim, spor gibi branşlarda eğitim almasını sağlayarak yeteneklerini ve kendilerini keşfetmelerine zemin oluşturdu.

Kentin tüm verilerini ve arşivini dijital ortama taşımak, belediyeyi 24 saat halkına hizmet veren, denetlenebilen ve bürokrasinin minimuma indirildiği bir kuruluş olmasını sağlamak amacıyla “Bilge Şehir Beyoğlu” projesini hayata geçirdi. Bu proje çerçevesinde kurulan ve 24 saat hizmet veren “İletişim Merkezi” ve “Resepsiyon” uygulamaları pek çok belediye tarafından örnek alındı ve Beyoğlu Belediyesinin Türkiye’nin dört bir yanından inceleme amacıyla ziyaret edilen bir belediye olmasını sağladı. Bu alanda yaptığı çalışmalar neticesinde TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) e-belediyecilik özel başarı ödülüne (2007), layık görüldü.

İstanbul’un merkezinde kaderine terk edilmiş onlarca sokakta yaptığı aydınlatma ve çevre düzenleme çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Terk edilmiş sokaklar yeniden Beyoğlu’nun kültür-sanat ve turizm alanları olarak yaşama döndü. Başkanlığı döneminde Yeşilçam Ödülleri, Kültürler Arası Sanat Diyalogları Festivali, Altıneller Festivali, Sahaf Festivali ve Antikacılar Festivali projeleri Beyoğlu’nun turizm ve kültür endüstrisinin gelişmesine büyük katkı sağladı. “Tarlabaşı” bölgesini ihya etmek amacıyla “Tarlabaşı Yenileniyor” projesini başlattı. Tarlabaşı 360 projesi, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde Avrupa'nın 6 önemli projesi arasından "Kentsel Yenileme" kategorisinde birincilik ödülü kazandı. (2013)

Şişhane, Asmalı Mescit, Galata, Talimhane gibi bölgelerde gösterdiği gayret karşılığını buldu. 11 yıllık dönemde yaklaşık 10 bin 500 bina restore edilerek bir zamanlar terk edilmiş olan bu bölgeler yeniden cazibe merkezi haline geldi. Bu çalışmaları neticesinde Tour Expi üyesi turizm operatörleri tarafından “En iyi Turizm Bölgesi’’ ödülüne layık görüldü. (Berlin 2010)

İhtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarını onurlu ve çağdaş bir şekilde giderebilmelerini sağlamak amacıyla kurduğu “Sosyal Market” bir ilk olma özelliğini taşıdı. Bu projeyle, 5 bin 500 aile düzenli olarak içinde 1500 çeşit ürün bulunan modern bir marketten hiçbir ücret ödemeden kendilerine verilen limitler dâhilinde tahsis edilen kredili kart sistemiyle alış veriş yapma olanağına sahip oldu. Proje Dünya e-Devletler Organizasyonu’nda (We-Go) Sosyal Kart ve Gıda Bankacılığı Projesi, “sosyal hizmetler kategorisi”nde “En güvenilir, en umut vaat eden proje” seçildi.

Bulundukları mahallelerin sağlık, eğitim, kültür, sanat merkezi olarak dizayn edilen Semt Konaklarının sayısı 14’e ulaştı. Her yıl yaklaşık 16 bin kişinin eğitim gördüğü ve hizmet aldığı Semt Konakları, mahallede yaşayan, genç, yaşlı, kadın, erkek her kesimin ortak buluşma ve kaynaşma mekânı fonksiyonu gördü.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2008 yılında bizzat kendisi tarafından hizmete açılan “Turabibaba Kütüphanesi” kısa sürede 13.000 üye sayısına ulaştı. Hizmete başladığından bu yana 450 bin kişinin hizmet aldığı bir eğitim-kültür yuvası olarak hizmet vermeye devam ediyor. Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi ve İstanbul Şubesi tarafından 2011 yılında örnek kütüphane seçildi ve “Halkla İlişkiler Alanında” en iyi kütüphane ödülü, ayrıca 2014 yılında da yaşam ve cazibe merkezi bir kütüphane olması sebebiyle “Kütüphane Dostu” ödülü aldı. 2014 - 2015 yıllarında İstanbul genelinde çocuk ve genç yaş gruplarında yılın okuyucuları, Turabibaba Kütüphanesi üyeleri arasından seçildi.

Doğduğu ve büyüdüğü, İstanbul’un gözbebeği Beyoğlu’nda başarılı bir yönetim sergileyen Demircan, 29 Mart 2009 tarihli yerel seçimlerde yeniden aday gösterildi ve en yakın rakibinden %12 daha fazla oy alarak ikinci dönem Beyoğlu Belediye Başkanı oldu.

Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi’nde yerel yönetimlerde “Liderlik” dersleri verdi. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen “Marka Şehirler Akademisi Yüksek Lisans Programı”nda yerel yönetimlere marka yöneticiler yetiştirmek için derslere vermektedir. Yurt içinde ve yurt dışında Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Restorasyon Uygulamaları, Şehir Planlaması, Kamuda Bilişim Teknolojisi Uygulamaları gibi konularda pek çok konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Sınırlarının içinde pek çok konsolosluk ve yabancı kültür merkezine ev sahipliği yapan Beyoğlu’nun konumuna uygun olarak dış ilişkiler alanına özel önem verdi. Bu çerçevede Beyoğlu Belediyesinin Euro Cities, UCLG (Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı-Üye), COPPEM (Avrupa-Akdeniz Bölgesel işbirliği Komitesi-Üye), ATO (Arab Town Organization-Gözlemci Üye) kuruluşlarına üye olmasını ve aktif görevler almasını sağladı.

Demircan, 2014 yılında yapılan seçimlerde üçüncü kez aday gösterilirken yine en yakın rakibinden yüzde 12’lik bir farkla yeni başkanlık dönemine başladı.

Beyoğlu Belediyesi’nin, Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit Han döneminde yapılan 158 yıllık tarihi başkanlık binasına taşınmasını gerçekleştirdi. 7 Haziran 1858 tarihinde “6. Daire” adıyla kurulan tarihimizdeki ilk belediye olan Beyoğlu Belediyesi’nin başkanlık binasında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan öncülüğünde başlayan restorasyon, koruma ve işlevlendirme çalışmaları üç yılda tamamlandı. Tanzimat Dönemi’nden kalan ve aslına uygun modern çağın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde restore edilen başkanlık binasının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Okmeydanı’nda 50 yıldır devam eden tapu sorununu çözüme kavuşturdu.

Halen Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanı olan Demircan, aynı zamanda Sosyal Market Vakfı ve Kültür Kenti Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığını da yürütmektedir. Arapça ve İngilizce bilmektedir.
Ferda Hanımla 1996’da evlenen Ahmet Misbah Demircan; Zeynep, Rana ve Neva’nın babasıdır.

PROJELERİM
Yapılan Vizyon Projeler
DUYURU & HABERLER
İLETİŞİM
Benimle her türlü konuda iletişime geçebilirsiniz.
İletişim Bilgilerim
İletişim Formu