Taksim Camii Beyoğlu'na ayrı bir güzellik getirecek

Taksim Camii’nin yapım çalışmaları aralıksız devam ediyor. İnşaat alanını ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “İnşaat son derece iyi, hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah kısa bir zamanda biter ve Beyoğlu’na ayrı bir canlılık ayrı bir güzellik getirmiş olur.” dedi.

Taksim Camii Beyoğlu'na ayrı bir güzellik getirecek
Bu içerik 535 kez okundu.

Kırk dokuz yıldır ‘yapılsın’, ‘yapılmasın’ tartışmalarının ardından 19 Ocak 2017 tarihinde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulunda görüşülüp onaylanan Taksim Camii’nin yapım çalışmaları aralıksız devam ediyor. Şubat ayında temeli atılan caminin inşaat alanını ziyaret eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, baretini takarak çalışmaları yerinde inceledi. İnşaat yetkililerinden çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Demircan, daha sonra basın mensuplarının inşaatla ilgili sorularını cevaplandırdı.

İNŞAAT SON DERECE İYİ VE HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,Taksim Camii’nin temelinin şubat 2017’de atıldığını hatırlatarak, “O günden bu güne cami arazisinde bütün kazılar bitirildi. Kazıklar çakıldı. Caminin şu anda namaz kılınacak katının betonu atılıyor. Altındaki dini musiki merkezi, İslam eserleri müzesi gibi İslam kültürüyle ilgili fonksiyon edecek mekan tamamlandı. Bir yandan bina aşağıya doğru, otoparklar yapılıyor. Öte yandan da yukarıya doğru yükseliyor. Aynı anda hem aşağıya doğru iniyor hem de yukarı doğru çıkıyor. Bundan sonra bulunduğumuz noktanın üzerine kubbesi gelecek. Minarelerin koyulacağı yerler belli, onlar yükselecek. İnşaat son derece iyi, hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah kısa bir zamanda biter ve Beyoğlu’na ayrı bir canlılık ayrı bir güzellik getirmiş olur.” dedi.

ÇALIŞMALAR TARİHİ DOKUYA ZARAR VERMEMEK İÇİN ÖZENLE YÜRÜTÜLÜYOR

2 bin 482 metrekarelik araziyi kapsayan caminin inşaatında çalışmalar çevredeki tarihi dokuya zarar vermemek için özenle yürütülüyor. Camii’nin zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre kubbe yüksekliği 9,6 metre toplam mahya yüksekliği 30,3 metre olacak. Bu yükseklik özellikle diğer dini mabetlerin yüksekliği dikkate alınarak projelendirildi.