Tasarım öğrencisinin disleksi çalışmasını inceledik

Tasarım Bölümü Öğrencisi Melike Büyükçolpan’ın öğrenim güçlüğü olan Disleksi’ye dikkat çekmek amacıyla hazırladığı çalışması yoğun ilgi gördü. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Yeni Mezunlar Sergisinde sanatseverlerle buluşan çalışmayı inceleyerek bilgi aldı.

Tasarım öğrencisinin disleksi çalışmasını inceledik
Bu içerik 180 kez okundu.

Genellikle zihinsel bir hastalık olarak bilinen Disleksi aslında bir hastalık değil, okuma-yazma ve akıl yürütme gibi çeşitli alanlarda kendini gösteren bir öğrenim güçlüğüdür. Dumlupınar Üniversitesi Tasarın Bölümü Öğrencisi Melike Büyükçolpan, Disleksi hakkında yanlış bilinen bu olguyu düzeltmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla dikkat çekici bir çalışmaya imza attı. Disleksili olan Leonardo Da Vinci ve Albert Einstein’ın hayat hikayelerine yer verilerek hazırlanan çalışma Galata Rum Okulu’nda açılan Yeni Mezunlar Sergisinde sanatseverlerle buluştu. Sergiyi ziyaret eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da Melike Büyükçolpan’ın çalışmasını inceleyerek bilgi aldı.

BU ŞEKİLDE ANLATMANIN İNSANLAR ÜZERİNDE DAHA ETKİLİ OLACAĞINI DÜŞÜNDÜM

Çalışmayı Bitirme Tezi olarak hazırladığını belirten Dumlupınar Üniversitesi Tasarın Bölümü öğrencisi Melike Büyükçolpan, Disleksi’yi öğrenim güçlüğü olarak adlandırabiliriz. Beyinin diğer insanlara göre daha farklı çalışmasıyla ilgili bir durum. Ben de bu konuda farkındalık oluşturmak için konuyu Disleksili mütefekkir ve sanatçılar üzerinden anlatmayı düşündüm. Leonardo Da Vinci ve Albert Einstein’ın yaşadıkları problemler üzerinden anlattım. Bu şekilde anlatmanın insanlar üzerinde daha etkili olacağını düşündüm. Bu çalışmamı yeni mezunlar sergisinde sergileme imkanı buldum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

31 ÜNİVERSİTEDEN 108 SANATÇIYA AİT 116 YAPITI AYNI SERGİDE

Türkiye’nin dört bir yanından yeni nesil sanatçıların yapıtlarını sanatseverlerle buluşturmayı amaçlayan BASE’nin Galata Rum Okulu’nda açtığı sergide; Batman’dan Afyon’a, İstanbul’dan Kahramanmaraş’a kadar 20 şehirde, 31 üniversiteden mezun, 108 sanatçıya ait 116 yapıtı bulunuyor. Baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, görsel iletişim tasarımı, grafik tasarımı, heykel, resim, seramik, Türk el sanatları ve video gibi farklı kategorilerden işlerin yer aldığı sergi, 24 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.