Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanat Sergisi Beyoğlu’nda açıldı

Beyoğlu’nda sanatseverlerle buluşan “Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanat Sergisi”nin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, zihinsel engelli öğrencilerin yaptığı eser ve becerilerin çok kıymetli olduğunu söyledi.

Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanat Sergisi Beyoğlu’nda açıldı
Bu içerik 600 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dezavantajlı bireylerin önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyor. İBB Engelliler Müdürlüğü bünyesinde eğitim alan 850 engelli öğrenci tarafından hazırlanan resim ve el sanatları dalındaki birbirinden güzel eserler ‘Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanat Sergisi’nde bir araya getirildi. MAKSEM Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşturulan serginin açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, AK Parti 22. Dönem Milletvekili Lokman Ayva, İBB Sağlık Daire Başkanı Muzaffer Saraç, Sağlık A.Ş Genel Müdürü Müdürü Salih Çil ve İBB Engelliler Müdürü Yeliz Yıldız Kökenek’in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

BU ESERLER ÇOK KIYMETLİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan açılışta yaptığı konuşmasında, zihinsel engelli öğrencilerin yaptığı eser ve becerilerin çok kıymetli olduğunu belirterek “Kendimizle, çevremizle ve insanlarla barışık olmalıyız. Elbette hayatımızda iyilikler, güzellikler var ama eksiklikler de var. Zihinsel engellilerimiz, engelli yavrularımız, onları sadece annelere ve babalara bırakmak çok doğru değil. Barışık bir varlık olarak, hayattaki her şeyi kucaklamak, onlarla birlikte var olmak ve hayatı yürütmek zorunluluğumuz var.” dedi.

SANAT ENGEL TANIMAZ

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit ise “Bu ergi, engelli kardeşlerimize fırsat verildiğinde, engellerin nasıl aşıldığını ve sanatın engel tanımadığını ortaya koymaktadır. İstanbul, geçmişten günümüze kadar çeşitlilik göstererek, her zaman kültür ve sanata yön veren önemli merkezlerden biri olmuştur. Öyle inanıyorum, 'Zihinsel Engelli Çağdaş Sanat' sergisi de engelli bireylerin sahip olduğu yeteneklerin, topluma sunulması açısından, kültürel zenginliğimize renk ve değer katacaktır.” ifadelerini kullandı.

Resim, maket, heykel ve yağlıboya gibi özgün çağdaş sanat çalışmalarının yer aldığı sergi, 27 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.