Kardeş Belediyemiz olan Şebinkarahisar'ı ziyaret ettik
Güncelleme : 2018-09-03 23:59:09

Giresun ziyaretlerine devam eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın son durağı Şebinkarahisar ilçesi oldu. İlk olarak Karacaören Köyünde vatandaşlarla kahvaltı yapan Demircan’a, köy kadınlarının kendi elleriyle pişirdiği ekmeklerden ve yöresel lezzetlerden ikram edildi. Köy ziyaretini tamamlayan Demircan ardından Beyoğlu ile kardeş belediye olan Şebinkarahisar Belediyesini ziyaret etti. Burada Belediye Başkanı Şahin Yılancı tarafından karşılanarak Şebinkarahisar’ın kültürel tarihini yansıtan eserleri inceledi.

İPEK YOLU HATTI İZLERİNİ BUGÜN ŞEBİNKARAHİSAR’DA GÖRMEK MÜMKÜN

Şebinkarahisar ziyaretinde konuşan Başkan Demircan, “Eskiden katırlarla İpek Yolu’nun güzergahları vardı. Bu güzergah Giresun ile başlar, Şebinkarahisar, buradan Kemaliye, oradan da Harput Vadisi’ne Fırat’ın doğduğu yerden Güneydoğu’ya doğru gidermiş. İşte bu İpek Yolu hattı izlerini bugün Şebinkarahisar’da görmek mümkün. Buraya geldiğinizde, bir şehirde kültürü, sanatı, mimarisi, estetiği, şehir anlayışının olduğu bir yerde hissediyorsunuz. İşte o mekanın adı Şebinkarahisar. Yurdumuzun içerisinde keşfedilmesi gereken çok mekan var. Bugün, bütün 80 milyon vatan evladının mutlaka bir kere görmesi gereken şirin beldelerimizden birindeyiz” dedi.

ŞEBİNKARAHİSAR, ANADOLU’NUN KADİM ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan’ın ziyaretlerinden memnun olduğunu ifade eden Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ise “Şebinkarahisar, Anadolu’nun kadim şehirlerinden birisi. Osmanlı’ya sancak beyliği yapmış, Cumhuriyet döneminde 10 yıl vilayetlik yapmış, birçok kültürün, medeniyetin, farklı dil ve dinlerin yaşadığı bir medeniyet beşiği. Beyoğlu Belediye Başkanımızı şehrimizde ağırladık, ziyaretlerinden dolayı başta belediye başkanımız olmak üzere ilçe başkanımıza, meclis üyelerine ve değerli misafirlerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.